הרב שמואל טל

הרב שמואל טל

הרב שמואל טל הוא ראש ישיבה ומנהיג קהילת “תורת החיים”. הוא מתאפיין בגישה מיוחדת במינה לאתגרי התקופה, הדוגלת בכך שהתורה היא תורת חיים. לכן יחד עם לימוד תורה באהבה,  ומחויבות לכל הכתוב בה, יש לפתח את תחומי החיים על טהרת הקודש. הרב רואה את כל תחומי החיים מוארים באורה של תורה, במישור הציבורי ובמישור האישי. 
הרב  שמואל טל מוסמך לרבנות ודיינות. בצעירותו למד בישיבת מרכז הרב, ובישיבת נצח ישראל אצל הרב ישראל זאב גוסטמן זצ”ל. בהמשך למד בישיבת מעלות התורה אצל הרב שמואל אויערבך שליט”א, וכן אצל הרב יצחק שלמה זילברמן והרב יוסף קאפח, זצ”ל. הוא נמצא בקשר עם גדולי תורה ממגזרים שונים. 
בנוסף, הרב למד באוניברסיטה הפתוחה מדעי הטבע והחיים, היסטוריה, פסיכולוגיה ופילוסופיה. 
בתשנ”ז הקים הרב בנוה דקלים בגוש קטיף את ישיבת תורת החיים, ובהמשך השנים הקים מוסדות חינוך והכשרה מקצועית הצמודים לה. לאחר הגירוש מגוש קטיף עברו הרב וקהילתו לישוב ‘יד בנימין’, והוסיפו לגדול ולהתפתח.

הרב שמואל טל מלמד תורה
תוכן הענינים

השקפת עולמו של הרב טל

הרב מצביע על מספר תחומים הראויים להתמקדות מיוחדת בדורנו: 

התורה וההלכה

יש לגלות ולהראות את האור הנפלא הצפון בעולם התורה וההלכה, ואת האושר הרוחני הצפוי לכל לומדיה. עולם זה, האמור להאיר הארה גדולה בישראל, נתפס למרבה הצער אצל רבים כמגביל וחשוך, כשורה של דרישות שהקשר בינן לשיפור האישיות והתקרבות לה’ אינו ברור. 
הרב שמואל טל דוגל בלימוד תורה מתוך הקשבה עצמית, באופן שיגלה את פנימיות האדם ויהפוך את הלימוד לחוויה חיובית המפתחת את כוחותיו, את עצמאותו המחשבתית ואת גילוי הרצון הטוב שבנשמתו.

תיקון המידות והתבוננות

הרב פיתח את שיטת ההתבוננות, שהיא שיטה חינוכית-טיפולית המיוסדת על טהרת הקודש. שיטה זו מאפשרת לכל אדם לתקן את מידותיו ולהעצים את אישיותו, ומתוך כך גם לטפל בעצמו ובאחרים. 
טיפול נפשי אמיתי אינו יכול להיות מנותק מהאמת הגדולה של העולם – התורה, ומהרצונות של נשמת האדם. לכן יש למצוא בהדרכות התורה את המענה לכל צרכי הנפש. 
סדר היום בישיבת תורת החיים כולל הקדשת 25 דקות ביום להתבוננות, מתוך הכרה בכך שתיקון מידות אמיתי חייב להיות יזום ומתוכנן, לא מקרי, וכפי שהדריכו גדולי ישראל לאורך הדורות.

חזרה בתשובה

הרב שמואל טל רואה חשיבות רבה בתנועה המבורכת של החזרה בתשובה, ומאמין שבכוחה להביא לשינוי פניה של החברה הישראלית, ולהגשמת חזון הגאולה. 
חשוב שהחוזרים התשובה יקלטו בצורה טובה במסגרות החיים של העולם התורני, במסגרות שמתאימות לצרכיהם ומכירות בערכם הרוחני היקר. הרב הקים ישיבה לחוזרים בתשובה בתוך המתחם של ישיבת תורת החיים ביד בנימין, ונכון לתשע”ו לומדים בה כחמישים בחורים ואברכים. גם מדרשה לבעלות תשובה הוקמה ביד בנימין, ונכון לתשע”ו לומדות בה כעשרים בנות. כל תלמיד בישיבה נדרש להשקיע מספר שעות שבועיות בקירוב לבבות והפצת יהדות.

שיבת ישראל לארצו

לאחר אלפי שנות גלות, זכינו לחזור לארצנו האהובה בניסים מופלאים ובהשגחה גלויה. ה’ מאיר את פניו אלינו, אך העובדה שהנהגת המדינה מנוכרת למסורת ישראל מטשטשת את הגישה הנכונה לתהליך נפלא זה. הרב סבור שאנחנו בתהליך של גאולה, ויש להחליף את ההנהגה הנוכחית בהנהגה שפועלת על פי תורת ישראל.

הרב טל עומד ליד פסנתר אוחז בספר ומקשיב למישהו

הקמת מערכות חיים על פי דרכה של תורה

המערכות הציבוריות המקיפות אותנו משפיעות עלינו רבות, וקובעות את סדר היום האישי והציבורי. כיום, מערכות אלה בנויות ופועלות ללא חיבור לתורת ישראל. מערכות השלטון, התקשורת והמשפט הן העיקריות שבהן, אך גם האקדמיה. מלמדים היום פסיכולוגיה, פילוסופיה, מדעי הטבע ועוד, בצורה המנותקת מתורתו של מי שברא את העולם, יצר את האדם ונתן לו חיים. גם הצבא והמשטרה מתנהלים בצורה אחרת מזו שהתורה מנחה אליה.

הרב שמואל טל מאמין כי התורה היא תורת חיים ונוגעת לכל תחומי החיים, אשר צריכים כולם לינוק ממנה את ערכיהם ויעדיהם. עשרות השנים האחרונות הוכיחו שהאפשרות להנחיל את ערכי התורה בתוך המערכות הציבוריות מוגבלת מאוד. אם ברצוננו לשנות שינוי של ממש, יש להקים חלופות תורניות למערכות הללו. בתחילה בהיקף קטן,
וכשנזכה ועוד יהודים יצטרפו למהלך זה, ייווצר כוח ציבורי שיחולל שינוי לטובה עבור כל הציבור הישראלי.

ראיונות עם הרב טל

עובד אצל המלך

קוצק, יד בנימין

אין שני מלכים משמשים בכתר אחד

מוסדות תורת החיים

מוסדות תורת החיים נבנו מתוך אמונה שלימה בכך שתורת ישראל מחוברת בחיבור חי ונושם לכל תחומי החיים המעשיים, ואלה שואבים ממנה הכוונה ומתנהלים על פיה. שילוב זה הוא רצון ה’ מאיתנו, והוא המענה לאתגרי התקופה.

כחלק מפועלו של הרב להכשיר תלמידי חכמים, אנשי חינוך ועשייה הנאמנים לתורה ומחוברים בפועל לחיי המעשה, הוא מעודד את תלמידיו הבוגרים ללמוד מקצוע ולעבוד לפרנסתם. הרב הקים מערכות לימוד ותעסוקה על טהרת הקודש המאפשרות לשלב חיבור אמיתי לתורה עם חיי מעשה ופרנסה. לרב קשר מתמיד עם תלמידיו הרבים בהווה ובעבר הגרים במקומות שונים בארץ, כגון הגרעין התורני בנצרת עילית שהוקם על ידי בוגרי הישיבה כמענה לצורך להרים את רוח העם ולייהד את הגליל.

כיום כוללים המוסדות:

שיעורי הרב שמואל טל

הרב מוסר שיחות ושיעורים בנושאים רבים: לימוד התורה, תורת הנפש היהודית, עם ישראל ואקטואליה, פרשת השבוע, הכנה לחיי משפחה, זוגיות, חינוך ילדים ונוער, הדרכה לחוזרים בתשובה, תנ”ך, חסידות, שיחות למועדים, עיונים בסוגיות בגמרא ופסיקת הלכה, ועוד. 
השיחות מתועדות בהקלטה והסרטה, וכן בסיכומים בכתב המתפרסמים לאחר מכן. חלק מהן מופיע באתר. מדי שבוע נשלחות שיחות עונג השבת ערוכות בתפוצת המייל ‘מטל השמים’, יחד עם שיעורי וידאו על על פרשת השבוע ונושאים נוספים.

הרב טל יושב ליד שולחן, ממולו מקלדת מחשב. הוא חובש תפילין. אוחז בראשו תוך כדי קריאה בספר תורה שמונח מולו על השולחן

למעבר לשיחות הרב שמואל טל 

ספרי הרב שמואל טל

תורתו של הרב רואה אור בסדרת ספרי “טל חיים”, המעוטרים בהסכמות נרחבות של גדולי תורה: הרב מרדכי אליהו, הרב יוסף שלום אלישיב, הרב משה הלברשטאם, הרב עובדיה יוסף, הרב אברהם שפירא, זכר צדיקים לברכה, וייבדלו לחיים ארוכים הרב שמואל אויערבך, הרב אשר וייס, הרב אביגדור נבנצל, הרב ברוך דב פוברסקי, ועוד. 
הספרים מחולקים לשתי קבוצות:

א. ספרי השיחות

מכילים ביאורי מקראות ורעיונות עמוקים, יחד עם הדרכות מעשיות הנוגעות לכל אדם, ולמגוון גילאים ומצבים. ההדרכה הניתנת בשיחות אלה מובילה לחיי בריאות ועשייה, להקשבה להרמוניה הפנימית של האדם, ולהתעלות בעבודת ה’ בשמחה.ספר מפרי עטו של הרב שמואל טל שנקרא 'מדריך להתבוננות'

מדריך להתבוננות – חוברת המיועדת לכל מי שמעוניין לעבור שינוי פנימי ולתקן את מידותיו, להיות קרוב לה’ יתברך, ולחיות חיים שמחים של דבקות בו. החוברת מדריכה באופן מפורט כיצד לקיים התבוננות יום יומית, ולהתקדם בכל יום אל תכליתנו בחיים.

ספר מפרי עטו של הרב שנקרא 'הכנה לפגישות'

הכנה לפגישות – הקמת בית זוהי פרשת דרכים משמעותית בחיי האדם, ולא תמיד הבחור או הבחורה יודעים כיצד להתנהל נכון בהיכנסם לעולם הפגישות. חוברת זו מיועדת לבנים ולבנות…..חוברת המיועדת לבנים ולבנות בחיפוש אחר בן הזוג. החוברת מעניקה הדרכות מעשיות
כיצד לגשת לפגישות ממקום בשל, בריא ומבורר מבחינה רעיונית, ובעז”ה למצוא בקלות ובשמחה את בן הזוג. 
לקריאת החוברת באתר

חינוך לנער – חוברת המיועדת להורים ולמחנכים שעתיד ילדיהם חשוב להם. החוברת מתווה דרך לחינוך ילדים ונוער אל מול אתגרי דורנו. הדברים נכתבו מתוך ניסיון של שנים רבות בחינוך.ספר מפרי עטו של הרב שמואל טל שנקרא 'חנוך לנער'
לקריאת פרקים מהחוברת באתר

שיחות לימים נוראים – בספר מוצגת מערכה מסודרת של הדרכה לעבודת התשובה שמלווה אותנו בכל השנה, ובפרט בימי אלול ותשרי. זאת לצד הסבר על מהות התשובה, הימים הנוראים ועבודתם. 
שיחות לחג הפסח – מתוך העיון בפרשות יציאת מצרים שבספר שמות, במצוות החג ובשיר השירים, חושף הספר תמונה מרהיבה של יחסי דוׂד ורעיה, ושל אהבה-שאינה-תלויה-בדבר שאוהב ה’ את ישראל. הספר משרטט את תפקידנו בקירוב הגאולה העומדת לפתחנו. 
שיחות לפורים 
שיחות על ספר תהילים – מתוך עיון בפשטם של מזמורי תהילים, חושף הרב את מחשבותיו ורגשותיו של דוד המלך, את הלקחים שהם מלמדים אותנו, ואת המשמעות המרובה שניתן למצוא בהם, בהתייחסות מתמדת ליישום המעשי של הדברים בחיינו.

ב. ספרי העיון

אלו משלבים עיון בסגנון הישיבתי המקובל עם פסיקת הלכה למעשה, מתוך רצון לחבר בין מקורותיה הקדומים של ההלכה ובין הפסיקה למעשה. דרך זו מקנה לספרי טל חיים אופי חדשני ומקורי, גם כאשר מדובר על סוגיות מוכרות שנלמדו בכל הדורות

סדרה של ספרי תורה מאת תורת חיים.

טל חיים על מסכת ברכות – הספר עוסק בסוגיות היסוד של הלכות ברכות, כגון: מקור החיוב בברכות, ספק ברכות להקל, ברכה שאינה צריכה, ספק ספיקא בחיוב ברכות, שומע כעונה, הרהור כדיבור, ועוד. 
טל חיים על מסכת שבת (שלושה כרכים) – שני הכרכים הראשונים עוסקים במלאכות שבת, ועוסקים הן בנושאים כלליים כמו גרמא, דבר שאינו מתכוון, מלאכה שאינה צריכה לגופה, הן בנושאים פרטיים כמו מלאכות לש, טוחן, מלבן, מכה בפטיש, ועוד; תוך התייחסות למגוון שאלות מעשיות המוצאות את תשובותיהן בסוגיות אלו. הכרך השלישי עוסק בהלכות קבלת שבת, הדלקת נרות, קידוש וסעודת שבת, דיני חולה בשבת ואמירה לגוי. 
טל חיים על הלכות בשר בחלב ותערובות – הספר משלב עיסוק בשאלות יסוד למדניות כמו מקור איסורי בשר בחלב ומהות הדין של ביטול ברוב, עם סוגיות מעשיות בדיני בשר בחלב וכלים שבלעו בשר בחלב, ועוד. 
טל חיים על כללי הוראה – הספר פותח בחמישה סימנים המבררים מהיבטים שונים את תוקף החיוב לשמוע בקול חכמי התורה, החל מהקדומים שבהם ועד לזמננו, ובפרט במקרים של מחלוקות, ומתוך כך ממשיך לעיסוק בכללי הספקות: ספק דאורייתא לחומרא, ספק ספיקא משם אחד, ספק מחסרון ידיעה, ועוד.

טל חיים על הלכות פסח – עיוני הלכה עם פסיקת הלכה למעשה. מקיף את סוגיות היסוד של הלכות פסח.

לחץ לפירוט אודות ספר טל חיים פסח

יראו אור אי”ה בקרוב: טל חיים על הלכות קריאת שמע ותפילה, חוברת זוגיות.